250 x 250 Reklam Alanı

Son yıllarda hastalıklar çoğaldı. obezite, kalp,şeker ve tansiyon hastaları bir hayli arttı. yediklerimiz içtiklerimize biraz olsun özen göstermemiz gerekmekte.

İşlenmiş gıdalar hem gerçek besin içermezler hem de vücudu yorarlar. Bu işlenmiş gıdaların sindirim ve emilimi için vücut depolarında bulunan mineral, enzim ve fitobesinler kullanılmak zorundadır. Bu tür yiyecekler hem gerçek besinden yoksundurlar hem de vücutta var olan besinlerin harcanmasına yol açarlar.

Taze sebze, meyve, tam tahıl ve kuru baklagillerden oluşan bir diyette yüzde 15 kadar sağlıklı yağ vardır. İnsülin direnci ortaya çıkmaz ve kilo verilir. İşlenmemiş, doğal karbonhidratlardan oluşan bir diyet; yağlı, işlenmiş ve hayvansal gıdalara göre çok daha fazla lif ve daha az kalori içerir.
Karbonhidrattan zengin sebze-meyveler sanılanın aksine daha az kalori içerirler. Lif ve besin bakımından zengindirler.
Sebze, meyve, tam tahıllar, kuru baklagiller, tohumlar ve kuruyemişler organik olarak üretilmiş ve taze ise gerçek gıdalardır. Gerçek gıda; doğada var olduğu gibi olan, doğal ve işlem görmemiş besinlerdir.Tüketilen sebze-meyvelerin miktarı ve çeşitliliği ne kadar fazla olursa kanser ve kalp hastalıklarına karşı o kadar çok fayda sağlanmış olur.
En renkli ve parlak sebze-meyveler en fazla antiaging ve antikanserojen fitokimyasalları içerir. Sebze-meyve, tam tahıllar en sağlıklı besinlerdir. En az kalori ile doymayı sağlayan yiyecekler yeşil sebze ve baklagillerdir.Çay şekeri, akide şekeri, meyve şekerleme ve pelteleri, karamel, lokum, marmelat, reçel, bal, pekmez, çikolata, tahin helva, kuru sebze, meyve ve pestilleri, meyve suyu, taze meyveler basit karbonhidrattan zengin gıdalardır. Çok kolay sindirilip, hızla emilerek kan şekerini yükseltirler. İnsülin seviyesini de bozarak acıkma hissine neden olur. Kişi sık ve fazla yiyerek kilo almaya elverişli hale gelir. Kan insülin seviyesi de yükselir.

Bu alana reklam verebilirsiniz!
468 x 60 Reklam Alanı